Du er her:     >     
Personer_lav-top

Bestyrelsens medlemmer

Klik på navnet for at se personens profilside.


Formand 

Sektionschef Ulla Toft,
Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, Region Hovedstaden
ulla.toft@regionh.dk 


 

Kommende formand

Seniorforsker og teamleder Nana Folmann Hempler,
Diabetes Management Forskning, Steno Diabetes Center Copenhagen

nana.folmann.hempler@regionh.dk

Næstformand 

Sundhedschef, Marit Nielsen-Man, Haderslev Kommune

marit@haderslev.dk 

Kasserer

Forskningsleder, cand.scient.pol., ph.d. Camilla Palmhøj Nielsen, DEFACTUM, Region Midtjylland.

camilla.palmhoj@rm.dk 


Sekretær 

Sekretariatschef Charlotte Iisager Petersen, Sund By Netværket

cip@kl.dk

 

Bestyrelsesmedlemmer 

Adjunkt, Studieleder, Folkesundhedsvidenskab, ph.d. Maja Bertram,
Institut for Sundhedstjenesteforskning, Syddansk Universitet

mbertram@health.sdu.dk


 

Forskningschef, professor, ph.d. Bjarne Bruun Jensen, Steno Diabetes Center Copenhagen.

bjarne.bruun.jensen@regionh.dk


 

Kommunaldirektør, cand.scient.adm. Jens Peter Hegelund Jensen, Ringkøbing-Skjern Kommune
jph.jensen@rksk.dk


 

Forskningsoverlæge Charlotta Pisinger, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, Region Hovedstaden
charlotta.pisinger@regionh.dk 


Selvstændig konsulent Anne Mette Dons, Patientsikkerhed, sundhedsvæsnet og regler

mdons@dadlnet.dk


 

Suppleanter 

Projektleder Vickie Hayes Kyed,

Sundhed og Sammenhæng, Region Nordjylland

vsh@rn.dk

 

TILFORORDNEDE 

 

Fraktionsformænd

Kontorchef/overlæge Torben Hærslev, Styrelsen for Patientsikkerhed - DASAMS

torh@patientombuddet.dk

 

Kommunallæge Tine Keiser-Nielsen, Rudersdal Kommune - DSfB

tkn@rudersdal.dk


 

Konsulent Michael Jensen, Gladsaxe Kommune - FFSV

mj@folkesundhedsvidenskab.dk

 

Formand for videnskabeligt udvalg
Seniorforsker Mette Aadahl, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse

mette.aadahl@regionh.dk 

 

Formand for planlægningsudvalg for Folkesundhedsdage 

Ekstern lektor Kirsten Vinther-Jensen, Institut for Folkesundhed, Aarhus Universitet  

kirsten.vintherjensen@gmail.com

 

Bestyrelsen efter generalforsamlingen 2018 Bjarne Bruun Jensen og Anne Mette Dons var fraværende ved fotograferingen.

DSC_0018_uds_w

 

Kommende aktiviteter
Bliv medlem af DSFF

for 1,37 kr. om dagen kan du få indflydelse på selskabets aktiviteter for at fremme folkesundheden!

Se aktuelle stillingsopslag
Fraktioner

FFSV- Foreningen for Folkesundhedsvidenskab

 

DASAMS - Dansk Samfundsmedicinsk Selskab

 

DSfB- Dansk Selskab for Børnesundhed

Folkesundhedsdage

Konferencen Folkesundhedsdage er der hvor vi fortæller det nyeste om forebyggelse og folkesundhed i Danmark og på verdensplan.

Læs mere her...

Følg os på
facebooktwitter

Administration

 

Dansk Selskab
for Folkesundhed

Svenstrupvænget 5 E,

5260 Odense S

administration@dsff.dk

Tel. 2290 5473

 

Administrationen varetages i fritiden hvorfor 

telefoniske henvendelser først kan forventes

besvaret udenfor dagarbejdstiden. 

© 2016 Powered by WebDesignCenter