Du er her:     >     
Personer_lav-top

Bestyrelsens medlemmer efter generalforsamling 1. oktober 2019

Formand 

Sektionschef Ulla Toft,
Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, Region Hovedstaden
ulla.toft@regionh.dk 

 

Kommende formand

Seniorforsker og teamleder Nana Folmann Hempler,
Diabetes Management Forskning, Steno Diabetes Center Copenhagen

nana.folmann.hempler@regionh.dk

Næstformand 

Sundhedschef, Marit Nielsen-Man,
Haderslev Kommune

marit@haderslev.dk 

Kasserer

Adjunkt, Studieleder, ph.d. Maja Bertram, 
Folkesundhedsvidenskab, Institut for Sundhedstjenesteforskning, Syddansk Universitet

mbertram@health.sdu.dk


Bestyrelsesmedlemmer 

Professor, ph.d. Bjarne Bruun Jensen,
Steno Diabetes Center Copenhagen.

bjarne.bruun.jensen@regionh.dk


Kommunaldirektør, cand.scient.adm. Jens Peter Hegelund Jensen,
Ringkøbing-Skjern Kommune
jph.jensen@rksk.dk

 

Selvstændig konsulent Anne Mette Dons

Patientsikkerhed, sundhedsvæsnet og regler

mdons@dadlnet.dk


Projektleder Vickie Hayes Kyed,

Tværsektoriel enhed, Patientforløb og Økonomi - Sundhedsplanlægning, Region Nordjylland

vsh@rn.dk


Konsulent Jan Andersson

Sund By Netværket

jaan@sundbynetvaerket.dk


Seniorforsker Maj Britt Dahl Nielsen

Statens Institut for Folkesundhed, SDU

mbdn@si-folkesundhed.dk


SUPPLEANTER

Læge Mila Kim

Klinisk Socialmedicin og Rehabilitering, Region Midtjylland

milakim@hotmail.com


Helle Terkildsen Maindal

Professor, Institut for Folkesundhed, Aarhus Universitet

htm@ph.au.dk

 

TILFORORDNEDE 

 

Fraktionsformænd

Teamleder, overlæge, ph.d. Dorthe Goldschmidt, Steno Diabetes Center Copenhagen - DASAMS

dorthe@dadlnet.dk

 

Kommunallæge Tine Keiser-Nielsen, Rudersdal Kommune - DSfB

tkn@rudersdal.dk

 

Konsulent Michael Jensen, Gladsaxe Kommune - FFSV

mj@folkesundhedsvidenskab.dk

 

Formand for videnskabeligt udvalg
Lektor, centerleder, ph.d. Signe Smith Jervelund, Københavns Universitet

ssj@sund.ku.dk 

 

Formand for planlægningsudvalg for Folkesundhedsdage 

Ekstern lektor Kirsten Vinther-Jensen, Institut for Folkesundhed, Aarhus Universitet  

kirsten.vintherjensen@gmail.com

 

 

Aktiviteter
Husk at....

sætte DASAMS's årsmøde og Folkesundhedsdage i kalenderen

Se aktuelle stillingsopslag
Fraktioner

FFSV- Foreningen for Folkesundhedsvidenskab

 

DASAMS - Dansk Samfundsmedicinsk Selskab

 

DSfB- Dansk Selskab for Børnesundhed

Folkesundhedsdage

Konferencen Folkesundhedsdage er der hvor vi fortæller det nyeste om forebyggelse og folkesundhed i Danmark og på verdensplan.

Læs mere her...

Følg os på
facebook

Administration

 

Dansk Selskab
for Folkesundhed

Svenstrupvænget 5 E,

5260 Odense S

administration@dsff.dk

Tel. 2290 5473

 

Administrationen varetages i fritiden hvorfor 

telefoniske henvendelser først kan forventes

besvaret udenfor dagarbejdstiden. 

© 2016 Powered by WebDesignCenter