Du er her:     >     
DASAMS

Udvalgets forretningsorden                Årlige temamøder                 Udvalgets referater

roed streg 770x2px

Uddannelsesudvalgets medlemmer

Formand

Dorte Balle Rubak
Uddannelsesansvarlig overlæge
Klinisk Socialmedicin og Rehabilitering, Hospitalsenheden Vest, Region Midtjylland
dorte.rubak@vest.rm.dk 


Næstformand

Sanne Okkels Birk Lorenzen

Hoveduddannelseslæge

sannelorenzen@dadlnet.dk

 

Hovedkursusleder for samfundsmedicin

Mette Nolde Malling
Afdelingslæge
Arbejds- og Socialmedicinsk Afdeling, Holbæk Sygehus

mettemalling@hotmail.com


Kursuslederassistent

Agnethe Vale Nielsen

avn@dadlnet.dk 


Ansvarlig for de specialespecifikke forskertræningskurser

Kirsten Fonager

Klinisk professor, ph.d.

Socialmedicinsk Enhed, Aalborg Universitetshospital

k.fonager@rn.dk


Udvalgsmedlemmer

Anita Ulvsgaard Sørensen
Uddannelseskoordinerende overlæge

Bispebjerg og Frederiksberg Hospital

anita.soerensen@regionh.dk


Astrid Haack Josefsen

Hoveduddannelseslæge

astrid@braindump.dk


Astrid Permin

aepermin@dadlnet.dk


Bernadette Guldager

Overlæge

Socialmedicinsk Center, Frederiksberg Hospital

bernadette.guldager@regionh.dk


Lise Vestergaard Jespersen

Hoveduddannelseslæge

Center for Planlægning, Sundhedsstyrelsen 

livj@sst.dk


Torben Hærslev

Enhedschef, overlæge, ph.d.

Styrelsen for Patientsikkerhed, Tilsyn og Rådgivning Syd

tohr@stps.dk 

Ida Glode Helmuth

Hoveduddannelseslæge

idaglode@hotmail.com


Pierre Viala

Hoveduddannelseslæge

pierre.viala@gmail.com


Christina Raun-Petersen

Hoveduddannelseslæge

chris.olesen9@gmail.com 



Fraktioner

FFSV- Foreningen for Folkesundhedsvidenskab

 

DASAMS - Dansk Samfundsmedicinsk Selskab

 

DSfB- Dansk Selskab for Børnesundhed

Folkesundhedsdage

Konferencen Folkesundhedsdage er der hvor vi fortæller det nyeste om forebyggelse og folkesundhed i Danmark og på verdensplan.

Læs mere her...

Følg os på
facebook

Administration

 

Dansk Selskab
for Folkesundhed

Svenstrupvænget 5 E,

5260 Odense S

administration@dsff.dk

Tel. 2290 5473

 

Administrationen varetages i fritiden hvorfor 

telefoniske henvendelser først kan forventes

besvaret udenfor dagarbejdstiden. 

© 2016 Powered by WebDesignCenter