Du er her:     >     
DASAMS

DASAMS' bestyrelse

Bestyrelsens sammensætning efter generalforsamling 7. juni 2019.

Konstituering finder sted på bestyrelsesmøde i august. 


Formand

Torben Hærslev

Overlæge, ph.d.

Trafik- bolig- og byggestyrelsen

E-mail: tohr@tbst.dk


Næstformand

Afventer konstituering


Kasserer

Mette Lund Jespersen

Afdelingslæge

Styrelsen for Patientsikkerhed

E-mail: mettelundjespersen@gmail.com


Dorte Balle Rubak

Overlæge, Speciallæge i samfundsmedicin
Klinisk Socialmedicin og Rehabilitering, Region Midtjylland
E-mail: dbr@dadlnet.dk


Marianne Jespersen

Speciallæge i samfundsmedicin

Fhv. overlæge i Sundhedsstyrelsen

E-mail: mariannejespersen01@gmail.com


Eva Benfeldt

Afdelingslæge, ph.d., MPG

Socialmedicinsk Center, Frederiksberg Hospital, Reg

E-mail: benfeldt@post5.tele.dk 


Martine Aabye

Reservelæge, 

Socialmedicinsk Center, Frederiksberg Hospital, Region Hovedstaden

E-mail: martine@aabye.com


Dorthe Goldschmidt

Afdelingslæge, ph.d.

Sundhedsstyrelsen

E-mail: dorthe@dadlnet.dk


Suppleanter:

Karsten Thielen

Afdelingslæge, ph.d., MPH, Frederiksberg Hospital

E-mail: karsten.thielen@regionh.dk


Anne Hansen

Introduktionslæge, Klinisk Socialmedicin og Rehabilitering, Hospitalsenheden Vest, Region Midtjylland

E-mail: anne.hansen@vest.rm.dk


Bliv medlem af DASAMS

DASAMS' sekretariat

sekretariat@dasams.dk 

Tlf. +45 2290 5473



roed streg 770x2px

Fraktioner

FFSV- Foreningen for Folkesundhedsvidenskab

 

DASAMS - Dansk Samfundsmedicinsk Selskab

 

DSfB- Dansk Selskab for Børnesundhed

Folkesundhedsdage

Konferencen Folkesundhedsdage er der hvor vi fortæller det nyeste om forebyggelse og folkesundhed i Danmark og på verdensplan.

Læs mere her...

Følg os på
facebook

Administration

 

Dansk Selskab
for Folkesundhed

Svenstrupvænget 5 E,

5260 Odense S

administration@dsff.dk

Tel. 2290 5473

 

Administrationen varetages i fritiden hvorfor 

telefoniske henvendelser først kan forventes

besvaret udenfor dagarbejdstiden. 

© 2016 Powered by WebDesignCenter